A THYMOVAR timolt tartalmaz, ami egy illékony anyag, a hőmérséklettől függően szublimál a levegőbe. A kezelt kaptár légterébe kerülő gőz erősen mérgező a varroa atkára nézve, de nem eléggé ahhoz, hogy kárt okozzon a méhekben. A legjobb a eremény akkor érhető el, ha a timol kigőzölgés megfelelő koncentrációja 6-8 héten keresztül fennáll.
Ne használjuk, ha a legmagasabb napi hőmérséklet 30 C feletti. A 30 C feletti hőmérsékleten alkalmazott kezelés növeli a stresszt és a halálozási arányt a kifejlett méhek között és a fiasításban.
A kezelés ideje:
A THYMOVAR kezelés optimális ideje késő nyáron, az utolsó mézszüretet követően a lehető leghamarabb, a javasolt hőmérsékleti körülmények mellett van. A családokat egy méhészeten belül szimultán kell kezelni, hogy a rablást elkerüljük.
Alkalmazás:
A THYMOVAR kezelés előtt távolítsuk el a mézkamrákat, zárjuk le vagy cseréljük ki tömörre a nyitott, illetve a rácsos kaptáraljakat, és szűkítsük le a bejáratot normál méretűre.
Ajánlott az etetés egy részét a kezelés előtt elvégezni, ha ezt a varroa fertőzöttség és a hőmérsékleti viszonyok engedik.
Az első kezelés során helyezzünk megfelelő mennyiségű csíkot a fészektér lépeinek tetejére (két fészektér esetén a felsőre.).
A csíkokat közel, de nem közvetlenül a nyitott vagy zárt fiasítás fölé heyezzük (javasolt távolság > 4 cm).
Zárjuk le a kaptárt, úgy, hogy körülbelül 5 mm hely legyen a csíkok és a kaptár teteje között, ezzel javítva a timol párolgását. Ne tegyünk műanyag fóliát közvetlenül a csíkokra.
Vegyük ki a kiürült csíkok 3-4 hét múlva.
Azonnal kezdjük el a második kezelést egy új szett csíkkal, szintén a megfelelő mennyiségben és pozícióban elhelyezve. Távolítsuk el ezeket a kiürült csíkokat is a második 3-4 hetes kezelést követően.
Etetés:
Soha ne tegyük a csíkokat a cukorszirup közelébe, mert ez csökkentheti a méhek táplálékfogyasztását. Ha a cukoretetés és a Thymovar együttes alkalmazására a táplálékfogyasztás csökenni kezd, a családokat a második kezelés előtt meg lehet etetni, a következőképpen: 3 hét után távolítsuk el a csíkokat, tegyük be a cukoretetőt a katárba, és fejezzük be az etetést a második adag csík behelyezése előtt.
Egységes élősködőmentesítés
A hatékonyság családonként változhat a külső körülmények miatt (hőmérséklet, újrafertőződés, stb.)
Ezért a Thymovart más termékekkel egyetemben, egy egységes élősködőmentesítő program keretében használjuk, az atkahullást pedig rendszeresen ellenőrizzük. Közvetlenül a második kezelés után tegyünk egy rejtett ragacsos papírlemezt a kaptárba, és figyeljük két héten keresztül az atkahullást. Azoknál a családoknál, amelyeknél két héttel a Thymovar kezelést követően az átlagos atkahullás meghaladja a napi 1-et, újabb téli vagy tavaszi varroa elleni kezelést kell alkalmazni (javasolt más hatóanyaggal).